środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy plotki z PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na sztacheta z Winylu na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o równych kształtach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z plastyku z Ustronia używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na sztachetki z PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztacheta plastykowe z Bełchatowa na plot i furtkę sztachetowa buduje się z głazów przeróżnego konturu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z odłamków o nieproporcjonalnych układach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz