wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty z drewna

Długowieczne płoty drewniane

Nietrafnie konserwowane sztachety z drewna szybko się dewastują i mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny urok i własności. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie wskazane jest poznać sposoby pielęgnacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli upajać się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa należy zacząć od właściwego i sumiennego przygotowania materiału na ogrodzenie, gdyż od tego uzależniony jest rezultat finalny własnych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji oraz dekoracji ogrodzeń z drewna kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robalami. Kiedy asekurujemy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, wypada nanosić następne amalgamaty, jakie zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu ochroni płot przed ujemnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im mnóstwo uwagi i troski.

Całkiem inaczej jest w wypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ów model płotów jest w całości odporny na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają również biokorozji dlatego dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz